• Hopp til primær menyen
  • Hopp til hovedinnhold
  • Hopp til primært sidefelt
  • Hopp til bunntekst
  • Om oss
    • Om Pikewallis
    • Team Pikewallis
  • Kontakt
  • Flo og fjære
  • Månefaser
  • Kalender
  • Logg inn

PikewallisFriluftsliv

Et sted for dere som er glad i å fiske.

  • Nyheter
  • Arkiv
  • Abborfiske
    • Turrapport-abbor
    • Tips til abborfiske
    • Pooldemo abbor
  • Gjeddefiske
    • Turrapport gjeddefiske
    • Tips til gjeddefiske
    • Pooldemo gjeddefiske
  • Ørret-/sjøørretfiske
    • Turrapport ørret-/sjøørretfiske
    • Tips til ørret-/sjøørretfiske
    • Pooldemo ørret-/sjøørretfiske
  • Andre arter
    • Turrapport andre arter
Du er her:Hjem / Nyheter / Spennende ting vi skal se på.

Spennende ting vi skal se på.

23. oktober 2020 By Erik Walmann

Og ikke minst teste.

Like sikkert som det går mot vår……. synger Øystein Sunde… like sikkert som man går inn i et nytt år eller ny sesong må man benytte muligheten til å teste ting.

Vi har forhåpentligvis en lang sjøørret og ørret sesong foran oss en tid vi ønsker å bruke godt.

Er 17,5cm for langt ? Vi har i hvert fall krypet langt over det som kan kalles som normal lenge inne for ørret og sjøørretfiske

17,5 cm og 50gram, da føler man at ørret og sjøørret er forbi gått men har det egentlig det ?

The Press Bait Saira is a slim and long-bodied jig minnow created to mimic the thin, long bait-fish sought by Tuna and other large migratory fish species. It has a unique body design, with sufficient strength and weight for use with heavy tackle. This lure has allowed new tactics for anglers fishing on or offshore.

Jeg har lyst på å teste denne, stor ørret vil garantert angripe et slikt agn.
Jeg ser også for meg sei og lyr. Og hva med gjedde ? Lengden er der, formen er også der. Eller har gjeddeagn funnet sin form, materiall og lengde noe denne ikke passer innunder ?

Hvis man våge å tenke gjedde så er vel alt egentlig helt feil med denne, i hvert fall ut i fra hvordan mange tenker et gjeddeagn skal se ut og hvordan den skal bevege seg i vannet. Mulig de finnes som har testet og funnet ut at dette ikke funker, eller det motsatte kanskje noe vet det funker bra. Hvis man skal utvikle seg, hvis man skal se om…..så må man være villig til å prøve. Jeg vil prøve. Jeg vil teste den ut på ørret, sjøørret, havabbor og gjedde. At den vil fange sei og lyr er det nok ingen tvil om, men der finnes det vel så mye bra i markedet allerede. Har ikke villet ta inn masse farger, valget falt på denne som er en rå allround farge uansett art.

Chigomori Sardine

9,5cm og 30g. Hva er tanken bak denne ? I Asia er det fiske i fra land etter saltvannsarter. Stopper det da der ? Kan den da ikke brukes til noe annet.
Den vil jo garanter levere også i saltvann i Norge. De fleste jagende fiskespisende arter vil ta denne. Sei, lyr, makrell, hornhjell, havabbor sjøøret med mer vil jo være arter denne vil være aktuelt for. Så kan man prøve å se litt bredere. Hva med fersvannsørret og abbor. Hva med 30g på fjellet med et agn som er tiltenkt dybder 0,5 til 3m. Abbor hvis man tenker litt der. Kan dette være et agn som er fin og jigge ? Kan den være perfekt fra 10 meter og ned (hvis man ønsker å fiske så dypt) Er det et agn å ha i sekken når man vandrer etter ørreten på fjellet. Store fjellvann der lange kast er påkrevd. Ikke vet jeg men man vil jo gjerne finne det ut.

Chasebaits MUDBUG

Ingen nye nyhet i så måte. Kreps finnes på markedet i mange varianter. Både ferdig rigget og i løse kropper. Det er først og fremst abbor man jakter på med kreps. Denne kommer i to lengder og vekter

2.75″: 0.49oz – 3/0 Hook

3.75″: 1.50z  – 5/0 Hook

Vi skal teste ut den minste varianten,

Chasebaits Mudbug 95mm **CLEARANCE** - Tackle World Adelaide Metro
Review: Chasebaits MUDBUG – The Craw With Balls!

Jo da et er mye kreps på markedet, men selvfølgelig med objektive øyne ser jeg noe i denne jeg ikke ser i andre. Mye synes jeg å se i denne videoen.

Det som slår meg er hvor lite bevegelse man skal ha i et slikt agn. Da begynner mølla å jobbe, hva er den beste stang til et slikt fiske ? For å være ærlig så vet jeg ikke helt. Men tenker myk tupp med en rygg som kommer veldig kjapt. Mange snakker om krepse spisende abbor som ofte blir stor.
Jeg sliter jo med de store, kanskje jeg har funnet nøklene her.

Blir også å teste litt smått og godt av gummi. Et område det finnes utrolig mye fra før, men kanskje er det noen jokere som kan finne sin veg inn,

Ønsker dere alle skitt-fiske der ute . Bruk helgen godt å husk klokka skal stilles en time tilbake.

Tweet
Share
Pin
Share

Filed Under: Abborfiske, Andre arter, Fiske, Gjeddefiske, Nyheter, Ørret-/sjøørretfiske, Tips til abborfiske, Tips til gjeddefiske, Tips til ørret-/sjøørretfiske Tagged With: abborfiske, beachwalker, Duo international, gjeddewobbler, kreps, kreps til abborfiske, ørret, ørretfiske, sjøøret, sjøørretfiske

Hoved sidebar

Fiske

  • Nyheter
  • Abborfiske
    • Turrapport-abbor
    • Tips til abborfiske
    • Pooldemo abbor
  • Gjeddefiske
    • Turrapport gjeddefiske
    • Tips til gjeddefiske
    • Pooldemo gjeddefiske
  • Ørret-/sjøørretfiske
    • Turrapport ørret-/sjøørretfiske
    • Pooldemo ørret-/sjøørretfiske
  • Andre arter
    • Turrapport andre arter

Stikkord

abbor abborfiske abborfiske på mjøsa abborwobbler Baits abbor Baits gjedde dartsab duo Duo international Erik Walmann fiiish fiske fisketur gjedde gjeddefiske Gjørs Isfiske Ismeite Laksefiske Linder Linder 460 arkip mistra Mjøsa pikewallis pikewallischallange pikewallischallenge 2020 gjedde pikewallisfriluftsliv pikewallisfriluftsliv A/S raymarine Norge realis sjøørret sjøørretfiske spearheadryuki spinnfiske etter ørret storsjøen i Rendalen Svartzonker tailwalk tips og triks trout troutfishing Østlandet Motor Service AS ørret ørretfiske ørretfiske på Mjøsa ørretwobbler

Annonse

Footer

Nyheter

Børgefjell!

SPEARHEAD RYUKI 71S

Abborkonk 2021

Resultater abbor 2021 !!!!

To fine fra Kristin

Gjeddemesteren 2021

Pooldemo

Eastfield TomCatminnow 10 cm og 7 deilige gram Luredemo

Eastfield sin Chubby Chaser luredemo

Om Pikewallis

Pikewallis så dagens lys i 2008, og var da en ren tur- og inspirasjonsblogg innenfor predatorfisket. Den gangen først og fremst  for gjedde. … Les mer omOm Pikewallis

Følg oss

  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube

Copyright © 2026 · Pikewallis