Hva skjer egentlig i Øyeren og da spesielt nordre del med delta området. Nå er nok ikke gjedde den fisken som får mest omtanke her i Norge og hadde dette skjedd f.eks. i en lakseelva som Gaula hadde det vært på nasjonale nyheter. Nå får vi foreløpig klare oss med Pikewallis sin nettside.
Hva er det jeg sikter til. Jo vannstanden er på veg ned i Øyeren, noe som for dramatiske følger for gjeddas lek. Gjeddas lek er da gjedde skaper barn og rekruttering.
Altså grunnlaget for en bærekraftig bestand.
Lokalvannstand har vært oppe i over 5,20 i år og lekende gjedder har blitt oppservert inne på oversvømt gras som normalt er. Det tar ca 10 dager før eggene klekker. På de siste ti dagene har Øyeren gått ned med nesten 30 cm, noe som gjør at de gjeddene som har lagt sin rogn, har lagt den forgjeves, etter som de nå ligger på tørre land. Og rognstinne gjedder presses nå ut av sine leksviker etter som vannet rett og slett blir borte. Er dette lov, har man rett og slett ikke noe ansvar for å ivare ta også gjedda som et individ ? Er det andre individer som lider under det som nå skjer ?
Jeg har tatt kontakt med RB for å høre om dette er en sak de kan skrive om, for det som skjer i et av verdens beste leksområder i disse dager er ikke bra for årets gjeddekull.
Det finnes garantert folk som vet mer om dette en meg, så kom gjerne med innspill.
For for meg så er dette i mine øyne dramatisk for gjedda det som nå skjer.



