• Hopp til primær menyen
  • Hopp til hovedinnhold
  • Hopp til primært sidefelt
  • Hopp til bunntekst
  • Om oss
    • Om Pikewallis
    • Team Pikewallis
  • Kontakt
  • Flo og fjære
  • Månefaser
  • Kalender
  • Logg inn

PikewallisFriluftsliv

Et sted for dere som er glad i å fiske.

  • Nyheter
  • Arkiv
  • Abborfiske
    • Turrapport-abbor
    • Tips til abborfiske
    • Pooldemo abbor
  • Gjeddefiske
    • Turrapport gjeddefiske
    • Tips til gjeddefiske
    • Pooldemo gjeddefiske
  • Ørret-/sjøørretfiske
    • Turrapport ørret-/sjøørretfiske
    • Tips til ørret-/sjøørretfiske
    • Pooldemo ørret-/sjøørretfiske
  • Andre arter
    • Turrapport andre arter
Du er her:Hjem / Fiske / En skremmende god metode.
En skremmende god metode.

En skremmende god metode.

8. august 2013 By Erik Walmann

Shadder er skremmende effektive etter gjedde. Noe dette året her har bevist. I fjor sleit jeg voldsom med å finne de rette tingene, men utpå høsten fikk jeg litt fisk, kronet med en 10 pluss i november.

10200 gr tatt på platypus.
10200 gr tatt på platypus.

Det jeg også tok med meg i fjor som Roger Hoftved forklarte meg var veldig motsatt av det jeg selv hadde utført. Jeg pullet veldig mye. Pull sveive inn, Pull sveive inn.
Metoden er nok ikke riv ruskene gal, for noe fisk har det blitt, men etter at jeg har sluttet med pull og sveivet monotont rett inn så har huggsekvensen, spesielt på større fisk økt.
Kaste ut, la shadden synke til ønsket dybde for så å bare sveive rett inn i rett tempo. Ikke noen stopp ikke noen rykk ingen ting, rett og slett kjedelig rett inn sveiving.

Når man sveiver monoton inn så er det for meg viktig at shadden har en egenskap og det er vugging.

dexter shadd.
dexter shadd.
Illex nitro shadd.
Illex nitro shadd.

De to shaddene over her er to meget gode shadder i så måte. Nitro shadden som du ser først skal du legge merke til hvordan den blinker til i vannet. Dette er et agn som i mine øyne både fisker godt litt ned og høyt opp. Jager gjedda i vannlaget så vil den oppdage denne ved synes, og ikke minst hvis gjedda jager shallow angriper under i fra, da vil vuggingen gjøre at den synes og gjedda vil stikke opp og ta.

Dexter shadden er helt lik, men etter som den er større er den ikke så kvikk, men ruller like flott. Begge disse to har levert utrolig bra i år.

Så har du shakeren som Seeberg fører. Den har også den gangen som gjør at man kan sveive monoton inn. Det er såpass mye bevegelse i selve shadden så man trenger ikke rykke,pulle eller gjøre andre stunt.

shaker shadd 20 cm
shaker shadd 20 cm

Andre shadder som har litt av det samme er 3D shaddene til SG.

3d herring
3d herring

 

Jeff boggs shad
Jeff boggs shad

Alle shadder kan varierer sitt bevegelsesmønster i forhold til hvilken vekt du bruker på jigghodet og hvor du plasserer stingerene. Dette blir litt som å trimme en wobbler for å få den til å gå riktig.
Dexter shadden bør man bruke fra 20 gr og oppover. På Nitro shadden kan man gå helt ned til 5 gram. Dette må man bare teste ut under en fisketur.
Og lær dere å telle ned agnet. Finn ut hvor for det synker, ved å slippe ned agnet der du vet dybden. Til 1001-1002-1003 osv Bruker den f.eks 7 sek på 7 meter så vet du hatt du skal telle til 1005 hvis du skal fiske på 5 meter.
Man skal ikke undervurdere viktigheten av å fiske i rett vannlag, så det er noe jeg anbefaler alle å gjøre, er en knall fin måte å bli kjent med ditt gjeddeagn på.

 

MC rubber
MC rubber

 

http://www.lureaction.com/videos/svartzonker-mcrubber/

 

Tweet
Share
Pin
Share

Filed Under: Fiske, Gjeddefiske, Tips til gjeddefiske

Hoved sidebar

Fiske

  • Nyheter
  • Abborfiske
    • Turrapport-abbor
    • Tips til abborfiske
    • Pooldemo abbor
  • Gjeddefiske
    • Turrapport gjeddefiske
    • Tips til gjeddefiske
    • Pooldemo gjeddefiske
  • Ørret-/sjøørretfiske
    • Turrapport ørret-/sjøørretfiske
    • Pooldemo ørret-/sjøørretfiske
  • Andre arter
    • Turrapport andre arter

Stikkord

abbor abborfiske abborfiske på mjøsa abborwobbler Baits abbor Baits gjedde dartsab duo Duo international Erik Walmann fiiish fiske fisketur gjedde gjeddefiske Gjørs Isfiske Ismeite Laksefiske Linder Linder 460 arkip mistra Mjøsa pikewallis pikewallischallange pikewallischallenge 2020 gjedde pikewallisfriluftsliv pikewallisfriluftsliv A/S raymarine Norge realis sjøørret sjøørretfiske spearheadryuki spinnfiske etter ørret storsjøen i Rendalen Svartzonker tailwalk tips og triks trout troutfishing Østlandet Motor Service AS ørret ørretfiske ørretfiske på Mjøsa ørretwobbler

Annonse

Footer

Nyheter

Børgefjell!

SPEARHEAD RYUKI 71S

Abborkonk 2021

Resultater abbor 2021 !!!!

To fine fra Kristin

Gjeddemesteren 2021

Pooldemo

Eastfield TomCatminnow 10 cm og 7 deilige gram Luredemo

Eastfield sin Chubby Chaser luredemo

Om Pikewallis

Pikewallis så dagens lys i 2008, og var da en ren tur- og inspirasjonsblogg innenfor predatorfisket. Den gangen først og fremst  for gjedde. … Les mer omOm Pikewallis

Følg oss

  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube

Copyright © 2026 · Pikewallis