• Hopp til primær menyen
  • Hopp til hovedinnhold
  • Hopp til primært sidefelt
  • Hopp til bunntekst
  • Om oss
    • Om Pikewallis
    • Team Pikewallis
  • Kontakt
  • Flo og fjære
  • Månefaser
  • Kalender
  • Logg inn

PikewallisFriluftsliv

Et sted for dere som er glad i å fiske.

  • Nyheter
  • Arkiv
  • Abborfiske
    • Turrapport-abbor
    • Tips til abborfiske
    • Pooldemo abbor
  • Gjeddefiske
    • Turrapport gjeddefiske
    • Tips til gjeddefiske
    • Pooldemo gjeddefiske
  • Ørret-/sjøørretfiske
    • Turrapport ørret-/sjøørretfiske
    • Tips til ørret-/sjøørretfiske
    • Pooldemo ørret-/sjøørretfiske
  • Andre arter
    • Turrapport andre arter
Du er her:Hjem / Fisketurer / Erik Walmann / Hva kan man fiske gjedde med ? Vi tar for oss spinnflue.
Hva kan man fiske gjedde med ? Vi tar for oss spinnflue.

Hva kan man fiske gjedde med ? Vi tar for oss spinnflue.

20. februar 2013 By Erik Walmann

DSC_0134

Fluefiske har i mange mange år vært forbehold de med fluestang, flueline og fluesnelle og som regel vadere, men den tiden er forbi. Fluefiske etter gjedde om våren er for mange fluefiskere et av årets høydepunkt. Svære damer inn på grunt vann gir utrolige flotte opplevelser og det har vist seg å være svært effektivt. Så hvordan  skal  «vanlig» folk med en vanlig kastesluk stang ta del av dette fiske. For noen år siden ville man sagt at det er umulig, i 2013 så sier vi så klart du kan. Nå kan du som som fluefiskerne vade deg rundt på grunne området og jakte de store damene. Hvordan ? Jo det skal jeg fortelle litt om nå.

Her har jeg skrevet litt om  utstyret for å starte med gjeddefiske og det gjelder også for dette fiske uten om et par små viktige endringer.
https://pikewallis.no/2013/02/hvordan-starte-med-gjeddefiske/

 

Når det gjelder line skal du bruke multi filament som du kan lese om her
https://pikewallis.no/2013/02/hvordan-starte-med-jerkfiske-etter-gjedde/

men du skal ikke bruke 0,36 på dette fisket, du skal gå til en tynnere variant. 0,20 vil gi deg den bruddstryken du trenger samtidig som du får en så tynn line at du kaster langt.  Hvis du skal spesialiserer deg på dette fisker så bør stange ligge på rundt 9 fot, men det er ikke noe problem å bruke det du selv har, og en vanlig haspesnelle, for du skal bruke åpen haspel.

Anders Forsberg med en spinnflue tatt gjedde.
Anders Forsberg med en spinnflue tatt gjedde.

Jeg skal fortelle en liten historie om den gangen jeg fikk oppleve spinnfluefisket første gang. Mannen du ser på bilde over her var på besøk i et av mine hjemvann, delta i Øyern. Første gangen Anders var i dette området, så jeg trodde jo at jeg skulle klare å få litt flere gjedder  en Anders denne dagen, men jeg ble til de grader utfisket av Anders på hjemmebanen, for hver 3. hans gjedde fikk vel jeg knapt 1.
Det Anders fisket med denne dagen var spinnflue, som uten tvil var veldig effektivt den dagen. Først blir man slått på hjemmebane, og i tillegg er han som slår deg  Svenske og på en metode jeg selv aldri hadde testet. Ja ja det var den gangen, nå har jeg selv hatt gleden av å ha fått litt fisk selv på spinnflue og det er tøft.

Så vanlig åpen haspelsnelle og en vanlig haspelstang. Line, multi filament 0,20, og når vi fisker gjedde som har skarpe tenner bruker vi en fortom i mellom flua og lina. Bruk så tynn som mulig dette har med vekt å gjøre, husk du skal fiske grunt.

gjedde fortom
gjedde fortom

Så skal jeg ta for meg litt forskjellige type spinnfluer. De kan være bygd opp litt forskjellige.
1. wesin monsterfly som er et digert «øye» i front som utgjør mye av kastevekten, men disse fluene er bundet med revpels og kaninpels og når dette blir våt vil den ha en kaste vekt på rundt 45 cm i tørr tilstand vil det ha en vekt på rundt 25gr.
Nå skal det sies at denne ikke er av de mest gruntgående spinnfluene, så fra en halvmeter og nedover ville jeg bruke denne.

Westin Monsterfly
Westin Monsterfly

Her kan dere se den i action
http://youtu.be/XMv_ytKqMJw

2. ABU Garcia Hairy killer er en mer gruntgående variant. I våt tilstand har den en vekt på rundt 20 gr. Man kaster lang med 20gr men rett kasteutstyr.

ABU Garcia Hairy killer.
ABU Garcia Hairy killer.

Her kan dere høre på Anders Forsberg som jeg hadde på besøk fortelle om hvordan han fisker med Hairy Killer.

http://youtu.be/Xm_jWr-ZhRc

Her kommer anders med noen bra tips som kan hjelpe deg under fiske med spinnflue.

3. Eumer spinflue er rimelig ny på markedet. Denne kommer i flere varianter. Mange lengdevarianter og den kommer i sakte synk og rask synk. Disse er bundet på bombarda fluedupper.
Saktesynk veier ca 35 gram mest rasksynk har en vekt på rundt 55 gr.

Eumer spinnflue
Eumer spinnflue
Bunnet på bombarda.
Bunnet på bombarda.

 

Dette er faktisk en svært enkelt fiske som kan gi deg utrolig mange flotte fiske opplevelser. Utstyrer er jeg sikker på at du har hjemme, det du trenger er å kjøpe inn noen fluer og du er med.

Her kan dere lese om den dagen jeg ble utfisket av en Svenske.

https://pikewallis.no/2010/05/sverige-vant-og-jag-som-var-pa-hemmaplan/

Husk å bruk betjeningen i butikken spør hvis du lurer på noe, eller du kan sende mail til erik@pikewallis.no.

 

skitt-fiske

Tweet
Share
Pin
Share

Filed Under: Erik Walmann, Fiske, Fisketurer, Gjeddefiske, Tips til gjeddefiske

Hoved sidebar

Følg oss

  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube

Pikewallis

  • Nyheter
  • Fiske
  • Konkurranser 2021
  • Pikewallis Friluftsliv A/S

Stikkord

abbor abborfiske abborfiske på mjøsa abborwobbler Baits abbor Baits gjedde dartsab duo Duo international Erik Walmann fiiish fiske fisketur gjedde gjeddefiske Gjørs Isfiske Ismeite Laksefiske Linder Linder 460 arkip mistra Mjøsa pikewallis pikewallischallange pikewallischallenge 2020 gjedde pikewallisfriluftsliv pikewallisfriluftsliv A/S raymarine Norge realis sjøørret sjøørretfiske spearheadryuki spinnfiske etter ørret storsjøen i Rendalen Svartzonker tailwalk tips og triks trout troutfishing Østlandet Motor Service AS ørret ørretfiske ørretfiske på Mjøsa ørretwobbler

Footer

Nyheter

Børgefjell!

SPEARHEAD RYUKI 71S

Abborkonk 2021

Resultater abbor 2021 !!!!

To fine fra Kristin

Gjeddemesteren 2021

Pooldemo

Eastfield TomCatminnow 10 cm og 7 deilige gram Luredemo

Eastfield sin Chubby Chaser luredemo

Om Pikewallis

Pikewallis så dagens lys i 2008, og var da en ren tur- og inspirasjonsblogg innenfor predatorfisket. Den gangen først og fremst  for gjedde. … Les mer omOm Pikewallis

Følg oss

  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube

Copyright © 2026 · Pikewallis