Det ble en herlig dag på glommaisen.
Deler av Pikewallis var så heldig å få være med to av gutta som er involvert i Jaktia Kongsvinger. Robert og Per. Fra vår side var det Kristin, Matheus og meg. En fin blanding av rutine og urutine.
Som skrevet det ble en fantastisk dag med trøkt bett i følge de lokale kara, mens vi som hadde reist en bit reiste hjem med et digert smil om munnen. Vi hadde fått bra med fisk i våre øyne (går nok litt på hva man er vant til)
Vi skulle på glomma der det kunne være fin fisk og min første fisk var på pene 520gram. En veldig bra start. Så gikk det slag i slag for alle. Selv om det var trøkt så kom det opp jevnt med fisk. Ingen stå store som den på 520gram men mye fin fin matfisk.
Fiiish Powertail.
Jeg hukket med meg et par fiiish powertail fra en kasse som lå nære utgangsdøra når vi dro på morgningen. Det var ikke helt uten grunn da vi har hatt bra fiske med denne på sommeren, så tanken var å få testet den på isen. Å dæven det skulle vise seg å være et lurt valg. det var uten tvil dagens agn for abboren. Den vi testet var 6,4 cm og 8 og 12gram. Ekstremt enkel å fiske med. Den blir stående som en balansepilk, når du løfter den kjenner du halen gjør at den begynner å vibrere. Det var uten tvil en meget positiv opplevelse og litt gøy for oss da Robert har tatt disse inn. Det er så utrolig gøy når vi lykkes med de «nye» tingene. Som sakt utrolig enkel å fiske. Den blir stående vertikal, når man så setter fart på den skyves den frem av tailen. Matheus var helt rå, i kombinasjon med raymarine isfiskekit så jeg at gutten virkelig koste seg. Fisken fant vi i mellom 6 og 8 meter og de tok hard. Traff vi fisk så fikk vi den.
Utover det så fikk vi fisk på mormyska, balansepilk, bivi, garage metal og litt finessgummi fra Tetra Works. Det begynner å vokse frem et litt spennende isfiske agn arsenal i vårt sortiment. I utgangspunktet ikke agn som spesielt er laget for isfiske, men det er jo kanskje ikke så vanskelig å forstå at ting funker. Det er som jeg sier i filmen, det gir en ekstra ekstra dimensjon under en fiske tur og teste nye ting.
På denne turen fikk vi virkelig se hvordan et isfiske lodd kan hjelpe. Det var flere en meg som ble begeistret for hvordan dette kitte virker som kommer fra Raymarine Norge. Matheus brukte loddet store deler av dagen å det var gøy å følge med. Det var fisk å se, han så når fisk tok, for min del lærte jeg at jeg måtte slikke bunnen med agnet. Ingen tvil om at dette kittet hjelper oss til å fange mer fisk.
Må få takke Per og Robert som tok oss med ut til en for oss bra fisketur. Vi har slitt i det siste med å få fisk fra isen, men følte det løsnet litt denne turen.
Jaktia Kongsvinger satser å det bør tas i mot med åpne armer av lokalbefolkningen. Det å støtte våre lokale butikker er alfa omega. Den kunnskapen de har om det lokale fiske er ikke mulig å få kjøpt på nette i Asia eller andre land. De har kunnskap om hva som funker, hvilke farger og hvor og når. De har ofte god kontroll på fiskeforholdene rundt i «sitt» område. Vi må rett og slett forstå at den lokale butikk er en stor stor ressurs på mange mange området som vi virkelig trenger for å lykkes.