• Hopp til primær menyen
  • Hopp til hovedinnhold
  • Hopp til primært sidefelt
  • Hopp til bunntekst
  • Om oss
    • Om Pikewallis
    • Team Pikewallis
  • Kontakt
  • Flo og fjære
  • Månefaser
  • Kalender
  • Logg inn

PikewallisFriluftsliv

Et sted for dere som er glad i å fiske.

  • Nyheter
  • Arkiv
  • Abborfiske
    • Turrapport-abbor
    • Tips til abborfiske
    • Pooldemo abbor
  • Gjeddefiske
    • Turrapport gjeddefiske
    • Tips til gjeddefiske
    • Pooldemo gjeddefiske
  • Ørret-/sjøørretfiske
    • Turrapport ørret-/sjøørretfiske
    • Tips til ørret-/sjøørretfiske
    • Pooldemo ørret-/sjøørretfiske
  • Andre arter
    • Turrapport andre arter
Du er her:Hjem / Nyheter / Kan det bli fiske forbudt ?
Kan det bli fiske forbudt ?

Kan det bli fiske forbudt ?

28. april 2020 By Erik Walmann

I dag er det kun ferdselsforbud på Svellet.

Jeg får telefoner og jeg får det muntlig. Erik kan ikke du skrive om ulovlig ferdesel i delta. Jeg undersøkte litt i går rundt dette med fiskere som fisker på Svellet. Der det er ferdselsforbud. Det viser seg å murre i flere leire over fiskere evner til å gi f*** i reglene. Og hvordan ramme fiskere som ikke klarer å holde seg til lovverket. Jo da forbyr man fiske, så enkelt er det i Norge.

Fra oppsynsmannen

«Ferdsel og fiske i Nordre Øyeren naturreservat regulerer i to ulike forskrifter. Se lovdata for oppdaterte og gjeldene detaljer. Vedr fiske i/ på Svelle er det i periodene 15.3-15.5 og 15.8-15.11 ferdselsforbud i reservatet utenfor merket båtled jf verneforskrift. I praksis er det altså kun lov å ferdes/ være ombord i flytende båt i djupålet om en vil fiske i Svelle i disse periodene- uavhengig vannstand! Tålt fiske (grunneierne krever pt ikke fiskeavgift) kan jf fiskeforskrift fritt skje med ordinær fiskestang/ enkel krok- sluk. Faststående redskap er i reservatet kun tillatt i perioden 15.6- 31.3. Det er uansett ikke tillat å sperre hele elveløp/ bukter. Ansvarlig forvalter i verneområdet er Pernille Botzet hos Fylkesmannen i Oslo og Viken. Mvh Lars Tore Ruud, Statens naturoppsyn

Vi må gjerne utfordre disse reglene men konsekvensen kan bli fiskeforbud.
Det er så enkelt at det ikke er lov å stå på Svellet og fiske ut i Nitelva. Enklere blir det ikke. Det virker som resten av de som bruker området nå faktisk forholder seg til ferdseksbestemmelsen hvorfor skal da noen fiskere stikke seg ut og mulig ødelegg for mange.

Dette er klippet ut fra en samtale jeg hadde i går på messenger, og dette bekymrer meg mest.

» Ja, det snakkes jo om det her og der. Skrives om det på de lokale fbgruppene»

Når de nye reglene kom for noen år siden hadde de en målsetning om å ivareta de fleste som ferdes i område. Turgåere, fiskere, båttrafikk og fugltittere. Kan vi ikke prøve å respektere de reglene som blir satt. Er vi totalt uenig så ta det opp med fylkesmannen og få gjort noe med det. Ikke utfordre de på egenhånd. Konsekvensene kan bli fiskeforbud.

Det er lov å stå på Kavringen og kaste ut i Glomma, men det er ikke lov å stå på Kavringen/Svellet og kaste ut i Nitelva.

https://kart.gulesider.no/m/REWZs

Med vennlig hilsen en Sportsfisker og jeg vet jeg har flere med meg i denne saken.

Tweet
Share
Pin
Share

Filed Under: Nyheter

Hoved sidebar

Følg oss

  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube

Pikewallis

  • Nyheter
  • Fiske
  • Konkurranser 2021
  • Pikewallis Friluftsliv A/S

Stikkord

abbor abborfiske abborfiske på mjøsa abborwobbler Baits abbor Baits gjedde dartsab duo Duo international Erik Walmann fiiish fiske fisketur gjedde gjeddefiske Gjørs Isfiske Ismeite Laksefiske Linder Linder 460 arkip mistra Mjøsa pikewallis pikewallischallange pikewallischallenge 2020 gjedde pikewallisfriluftsliv pikewallisfriluftsliv A/S raymarine Norge realis sjøørret sjøørretfiske spearheadryuki spinnfiske etter ørret storsjøen i Rendalen Svartzonker tailwalk tips og triks trout troutfishing Østlandet Motor Service AS ørret ørretfiske ørretfiske på Mjøsa ørretwobbler

Footer

Nyheter

Børgefjell!

SPEARHEAD RYUKI 71S

Abborkonk 2021

Resultater abbor 2021 !!!!

To fine fra Kristin

Gjeddemesteren 2021

Pooldemo

Eastfield TomCatminnow 10 cm og 7 deilige gram Luredemo

Eastfield sin Chubby Chaser luredemo

Om Pikewallis

Pikewallis så dagens lys i 2008, og var da en ren tur- og inspirasjonsblogg innenfor predatorfisket. Den gangen først og fremst  for gjedde. … Les mer omOm Pikewallis

Følg oss

  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube

Copyright © 2026 · Pikewallis