• Hopp til primær menyen
  • Hopp til hovedinnhold
  • Hopp til primært sidefelt
  • Hopp til bunntekst
  • Om oss
    • Om Pikewallis
    • Team Pikewallis
  • Kontakt
  • Flo og fjære
  • Månefaser
  • Kalender
  • Logg inn

PikewallisFriluftsliv

Et sted for dere som er glad i å fiske.

  • Nyheter
  • Arkiv
  • Abborfiske
    • Turrapport-abbor
    • Tips til abborfiske
    • Pooldemo abbor
  • Gjeddefiske
    • Turrapport gjeddefiske
    • Tips til gjeddefiske
    • Pooldemo gjeddefiske
  • Ørret-/sjøørretfiske
    • Turrapport ørret-/sjøørretfiske
    • Tips til ørret-/sjøørretfiske
    • Pooldemo ørret-/sjøørretfiske
  • Andre arter
    • Turrapport andre arter
Du er her:Hjem / Nyheter / Blir som å skyte med lauskrutt ?
Blir som å skyte med lauskrutt ?

Blir som å skyte med lauskrutt ?

7. januar 2016 By Erik Walmann

Hvor vil vi ? hvordan går det hvis vi ikke gjør noe ? Gjør vi nok og gjør vi det riktig ?

MINOLTA DIGITAL CAMERA
gaula

Motstanden mot laksoppdrette som den drives i Norge i dag er massiv innen for mange organisasjoner og miljøer. Det er f.eks. en del sider opprettet på facebook. «»Ja til lukka anlegg», «redd laksen og sjøørreten», boikott oppdrettlaks osv osv osv. og det er mange tusen mennesker som har vært inne og trykket på like. Det er mange mange som engasjerer seg i dette, i hvert fall når man ser hvilken oppslutning disse sidene får.

sjøørret Fornebu
sjøørret Fornebu

Men skjer det egentlig noe ? Settes det nok press på oppdrettsnæringen og  våre folkvalgte  i denne saken. I mine øyne så ser det ikke slik ut. På facebook dukker det opp  linker både titt og ofte hvor farlig dette er for vårt maritime miljø. Villaksen forsvinner, sjøørreten dør ut pga. av lus problematikk, forurensning med antilusemiddel, gode fiskeplasser er nå tomme for fisk, fisken er full av gift osv osv. men skjer det noe mer en at det legges ut en link ?

Jeg får en følelse av at det ligger en motstands «soldat» her og en motstands «soldat» der uten noen form for struktur. Det virker ikke som man har klart å samle troppene for å gå i felles front mot næringen og politikerne. Det virker som det går av et skudd med lauskrutt i ny og ne noe som i mine øyne virker relativt stusslig.

01

Det virker som det popper opp nye anlegg, og diskusjoner om hvor nye anlegg skal plasserer både titt og ofte, noe som tyder på at motstanderne ikke helt henger med, man løper litt på etterskudd, og man løper ikke i samlet flokk.

Jeg har ingen gode løsninger for hvordan, så kanskje jeg skulle holde munnen, men som skrevet over så synes jeg det er mange mange som engasjerer seg men det er litt hver for seg det er ingen felles front.
Mulig jeg skyter helt feil her og at man faktisk har klart å få næringen og politikerne til å tenke nytt, og at det er positive ting på gang. Eller at det er en stor felles front som ikke når frem rett og slett fordi det betyr for mye for norsk økonomi.

Eller kunne sportsfiskerne uansett gren og art man jakter på stå mye sterkere i sammen mot det som ser ut til å ødelegg mye av sportsfiske innen laks og sjøørret.  En sterkere felles front.

DSC_0088

Kan www.hooked.no være en felles kanal der vi samles Norges største nettverk innen sportsfiske, eller et samarbeid i mellom Hooked og NJFF ?
Hva skjedde videre med Lars Lenth og hans engasjement (ref VG tv Lars og Lars)
Hva med sportfiskerbransjen fra grossister til butikker til tidsskrifter mm. Det må jo være av stor interesse for de å i vare ta sportsfiske i Norge.

Mulig jeg skyter i blinde, men dette er min opplevelse av hvordan motstanden opp i mot en næring som er en stor stor trussel for deler av vårt sportsfiske.

Bildene er gamle som dere sikkert ser og C&R var ikke en tema på de få fiskene vi fikk den gangen.

Tweet
Share
Pin
Share

Filed Under: Nyheter

Hoved sidebar

Følg oss

  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube

Pikewallis

  • Nyheter
  • Fiske
  • Konkurranser 2021
  • Pikewallis Friluftsliv A/S

Stikkord

abbor abborfiske abborfiske på mjøsa abborwobbler Baits abbor Baits gjedde dartsab duo Duo international Erik Walmann fiiish fiske fisketur gjedde gjeddefiske Gjørs Isfiske Ismeite Laksefiske Linder Linder 460 arkip mistra Mjøsa pikewallis pikewallischallange pikewallischallenge 2020 gjedde pikewallisfriluftsliv pikewallisfriluftsliv A/S raymarine Norge realis sjøørret sjøørretfiske spearheadryuki spinnfiske etter ørret storsjøen i Rendalen Svartzonker tailwalk tips og triks trout troutfishing Østlandet Motor Service AS ørret ørretfiske ørretfiske på Mjøsa ørretwobbler

Footer

Nyheter

Børgefjell!

SPEARHEAD RYUKI 71S

Abborkonk 2021

Resultater abbor 2021 !!!!

To fine fra Kristin

Gjeddemesteren 2021

Pooldemo

Eastfield TomCatminnow 10 cm og 7 deilige gram Luredemo

Eastfield sin Chubby Chaser luredemo

Om Pikewallis

Pikewallis så dagens lys i 2008, og var da en ren tur- og inspirasjonsblogg innenfor predatorfisket. Den gangen først og fremst  for gjedde. … Les mer omOm Pikewallis

Følg oss

  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube

Copyright © 2025 · Pikewallis