Vi får mye spørsmål, noe vi legger mye vekt på å få svar på. Som regel så går det internt på mail.
Men noen ganger får jeg lyst på å legge ut spørsmålet på siden, som nå. Innsender ønsker å være anonym og det er lov, når vi går ut på denne måten.
Litt av grunnen til at jeg velger å legge ut dette er fordi det ofte er spørsmål rundt krok str.
Hei Erik jeg bare lurer på en ting angående gjeddefiske med shadd/ sluk osv : hvorfor bruker dere sp mange og store kroker når dere skal slippe fisken? har fisket med gjeddefiskere i england, jeg har fisket laks, barracuda, og hai og det er ingen som bruker store stingere, og hvertfall ikke tre. Ser også enkelte mjøsfiskere bruker owner i anker-størrelse etter ørreten. Jeg spør av nysgjerrighet på om det er produsentene av shadder ect som setter standarden?
Det er alltid vanskelig å svare på slike spørsmål etter som definisjonen på hva som er stort uteblir i spørsmålet. Og å svare for ørretfiskeren på Mjøsa gjør jeg ikke, naturlig nok.
For å si litt om det jeg bruker så er det som oftest størrelse 1/0 og 2/0 på stingere og jeg bruker to kroker. En på hver side av shadden. Tror det er svært få som bruker tre stingere, da må de ihvertfall være selvprodusert til et spesielt agn. Ingen produsenter som selger i skandinavia som selger med tre kroker (som jeg vet)
På bft stigerene så er det 2/0. Og en ting som er viktig, nå svarer jeg som spinnfisker og ikke dorger/troller der har jeg ikke nok preferanse i forhold til hvordan krokene sitter. Om det er for mye eller for lite eller for store kroker på en wobbler svarer jeg ikke på her.
Når det gjelder spinnfiske der motthugget gjøres i det man kjenner et hugg, det vil si at vi umiddelbart kroker fiske, noe som gjør at krokene som oftest sitter i nebbet på gjedda. Noe jeg vil definere som fin kroking, noe som gjør C&R jobben enkel. Så kan det jo være at man for opp en fisk der shadden/sluken sitter dypere og da kommer min lille anbefaling om bruk av så «store» kroker som 1/0-2/0. Vi klipper kroker hvis de sitter vanskelig til. Vi begynner ikke å lirke,vrenge og vri, vi klipper. På kroker som er små vil denne «operasjonen» bli vanskeligere og du vil bruke unødvendig lang tid på å få gjort jobben slik jeg ser det. De blir rett og slett borte i munnen og man kommer itte til.
Nå man fisker med shadder der man har krokoppsette på sidene (shadder fra 20cm og oppover) så er det jo viktig med likevekt hvis ikke vil shadden gå på siden. Så på disse vil det for meg være helt naturlig å bruke to stykker, en på hver side. På shadder som er opp til 20cm der jeg vil bruke buk stinger er ofte en nok. Og den bør sitte i område rett bok hode på shadden. Her bruker jeg oftes 2/0-3/0. Selv om dette kan virke stor så er det en stor fordel og det er å få de enkelt ut igjen. Det å ha kroker fra midt på kroppen på shadden og frem gjør også at du «slipper» dypere kroking. Kort avstand i mellom krokene gjør også at de ofte sitter på samme sted. Du har ikke en krok i nebbet og en langt ned i gapet, noe som kan skje hvis du har en stinger ved hode og en ved haleroten.
Så jeg mener at 1/0-2/0-3/0 er korkstørrelser man kan forsvare, litt ut i fra hvilket bruksområde.
Jiggkroken er i mine øyne noe svineri, den setter seg dypt og er ofte vanskelig å få løs.
Om man går på kroker som er «små og da er jeg på str 2 og oppover så vil jeg tro at du vil få en helt annen operasjon etter som små kroker er vanskelig å komme til f.eks når man skal klippe kroker.
Setter man krokene fra midt på shadden og fremover mot hode, vil man få et mye mindre krokingsområde, og så lenge de sitter i front på shadden vil de oftest sitte i nebbet. Tar den bakfra vil den ikke nå krokene før vi gjør mothugg så krokene vil sitte i front, tar den fra siden vil også krokene sitte i nebbet pga. av mothugget.
Bilde her viser litt hva jeg prøver å forklare, selv om jeg kunne tenke meg at den ferdig stingeren fra Illex til Jivaroheaden hadde en litt kortere wire på bakre krok. Den blir sittende bak midt på kroppen hvis man strekker den helt ut, det vil si at man kan oppleve en dypere kroking spesielt hvis den tar bakfra, tar den forfra eller ved siden kan den bakre henge fritt og kan skade unødvendig mye på utsiden.
Om det er produsentene som setter standarden ? Til en viss grad ja, etter som de velger å sette på en viss størrelse på sine stingere. For oss som fisker en del styres ikke av dette, da vi bytter ut krokene hvis vi mener den ikke er riktig.
Det kan sikkert være ting jeg bør justere inn men jeg har prøvd å argumentere for hvorfor jeg gjør som jeg gjør, noen fasit er ikke dette, kun min personlige preferanse til bruk av stingere.





