Det er svært mange dyktige gjeddefiskere i Norge, Steinar Unnestad, Ole Marius Hjorten, Jan Leirud, Arnt Aage Børresen, Petter Støttum, Kai Finbråten, Cato Bekkevold mm, jeg vil også dytte Roger inn i denne rekken. Og det finnes flere.
Nå er jeg jo så heldig at jeg kan fiske i sammen med Roger å lære meg ting av Roger, noe jeg har fått denne helgen.
Vi skulle jo egentlig være på Foxen og vi var ved båtrampe der kl ca10:00 på lørdag men med den vinden så var det i våre øyne ikke mulig å få til et fornuftig fiske.
Jeg tok en telefon til min svenske kontakt og fortale at vi gjorde vennreise, man har stort sett bare helgene å fiske på å da ønsker man å utnytte de, så jeg og Roger foretok et valg om å reise tilbake igjen i Norge. Litt dårlig samvittighet hadde man, men jeg håper å tror på forståelse for valget vi gjorde.
Valget var ikke så vanskelig etter som vinden også var meget sterk på Østlandet og da var det stort sett en elv i gullgjeddas rike som kunne være mulig å fiske i, i den vinden vi ble tilbydd denne helgen.
Roger er lommekjent, noe man ikke bare opparbeider seg over natta, det tar tid, men tid og en sær stor lokalkunnskap gir ofte uttelling.
Det var jeg som skulle få den første ok fisken, på rundt 5 meter i ned sleppet begynte lina plutselig å forsvinne ut av snelle i litt for høyt tempo, og det tar noen få tiendel eller et sekund før man liksom helt skjønner hva som skjer. Men kliner til og fast fisk.
Og merket fort at det var en ok gjedde.
Etter hvert kom den sigende inn mot båten med bigboyen i munnviken i fargen hotpike.
7900gr og 106cm
Den var rimelig slank men den var ren og pen så ikke ut som om den hadde vært i noen lek, men den hadde nok gjort unna jobben sin.
Det var ikke ekstremt fart i fisken, uten om en times tid inn i mot lørdagskvelden.
Da tok det av faktisk. Vi kom inn i et riktig sniprace og vi hadde fiske eller fiskekontakt på hvert kast en liten stund, men der det er mye smått er det sjeldent noe stort så selv om det var gøy med masse hugg valgte vi å skli vekk fra området. Og det skulle vises seg å være et godt valg.
Jeg har lest og trodd selv at man skal ha litt variasjon i gangen på et bete, enten ved å jerke det inn, eller pulle det inn eller andre teknikker som man utfører for å trigge gjedda til å ta.
Roger gjør det totalt motsatte, ren monoton innsveving, i hans øyne er det sjelden store gjedder tar alt for aktive beten. Og det slo meg da at når jeg har hatt best fiske med bigboy så er det når jeg har vært forsiktig, ikke for høye løft og noen kjappe bevegelser uten at jeg klarte den kan å linke det opp i mot hva Roger hadde tenkt. Nå skal det sies at temperaturen spiller inn og man kan nok øke takten i beten i sammen med stigende vanntemperatur. Men på våren med temperaturer under 7-10 grader har jeg opplevde det Roger også har erfart og satt ord på.
Et sakte sveivende bete som kommer sigende sakte i mot forteller storgjedda at er er det mat uten å bruke masse energi…………….eller ??
Jeg hadde hatt lyst til å fiske av denne plassen tidligere på dagen, men vi valgte å vente til kvelden, noe som skulle vise seg å gi full klaff.
Roger la et swimbete rimelig nære land og sveivet seg utover en liten kant, bank sa det og ei flott dame på 10,8 kg og 112cm lang kom opp i båten.
Vi hadde egentlig tenk å gi oss men med denne fisken valgte vi å holde på litt til.
Ikke alt for lenge etter på fikk Roger denne flotte gjedda som gå en riktig fin fight.
Etter den fisken ga vi oss. Det tar på å spinnfiske en hel dag, men til tider ser det ut til å lønne seg.
Alle fiskene av en hvis størrelse fikk vi på vann grunnere en 6 meter.
På søndag tok vi på oss en liten rydderundt, da det ligger mye krepse teiner i område som kanskje ikke bør ligge der nå.
Og i en av de var det en hunn kreps full av rogn.
Vi tok den ut av teina, knippset litt bilder å utførte C&R 10,5 cm var den.
Roger er ikke bare bra på å fiske han er også bra på å lage mat og tar seg tid til å lage mat. For min del syntes jeg det var litt skummelt å fyre opp i båten, men det skulle vise seg å gå greit.
Steinbitt gryte med dillmarinerte reker ble mitt valg, og ja det var jaggu gøtt.
dråpen……………
Vi fikk også noen små på søndag en denne som var riktig så fin også på dybde grunnere en 6 meter.
Tok et gummi swimbete. En riktig flott fisk som vokste fra 5 kg når vi så den i vannet for første gang til 106 cm og 9,3 kg når vi hadde den i båten. Den virket mye mindre i vannet………..
En flott helg der vi har fått masse flott film av både 7,9 og 9,3 og 10,8 fisken til pikewallis DVD.
Det har begynt å bygge som opp en vår materiell som det må være gøy å se på for flere en bare oss i teamet.
Nå blir det for meg å kjøpe inn en gopro i tillegg til den «vanlige»kamera så blir det å sy i sammen klippen til noe riktig bra.
Å fiske med Roger i to dager har lært meg å ta det helt med ro i båten. Ikke noe stress å ha det ryddig. Landing,avkroking,måling og fotografering mm blir mye enklere. Og at monoton innsveiving kan lokke fram de større individene når temperaturen forsatt er lav.
Takk for en flott helg Roger og igjen en beklagelse til svensken på Foxen.
Jeg tror filmen kan bli bra for de som liker å se store fisker :-)))