Ingen tvil om det finnes bait’s i dag som vil fange bra med fisk i Nitelva og det enkleste ville være å bruke de.
Men i mitt fiskeliv så er fiske mer en å få fisk. Jeg holder på med å forbrede meg til neste sesong i nitelva, og da er det først og fremst baits det går på. Både glidere og gummibeten. Jeg kommer sikkert til å gjøre mange feil underveis, mange feil kjøp men det er ting man ta med seg. Men den dagen det kanskje smeller så blir gleden for meg veldig veldig stor. Uten å tørre å test så lærer man nesten ingen ting.
Man trenger ikke kjøpe 50 stykker, men bruk vinteren til å handle inn kanskje en 3-6 beten som du selv har tenkt ut at må passe perfekt. Og når det da smeller så har du igjennom vinteren tenkt riktig, noe som kommer til å gi deg en meget god følelses. Har man en del av de betene man «vet» funker og sper på med litt som man har resonert seg fram til så tror jeg man kan få en flott vår langs elva.
Dette er to gummibeten jeg fant på ebay. Ikke så ulikt mange andre gummibeten. Tanken bak var størrelsen.
De er begge veldig «små» 15 cm til halespissen på paddletailen og til halerota på den med swimtail.
De har en vekt på 60 gram. De har begge to en veldig bred underside som gjør at de «svømmer» bedre i vannet en gummi som er rund under eller veldig smale. Fargene er nok langt i fra de rett, selv om den røde swimtailen kanskje tirrer nok i det til tider gromsete vannet. Men jeg la en liten bestilling til Muskyshop i går som innholder et par farger av Spike-It «Dip-n-Glo» Marker. En tusjpenn som brukes på gummi.
Kjøpte fargen orange og fire red. Hvor like disse to er vet jeg ikke, men fargene er i hverfall bra i litt gromsete elver. Hvis det viser seg å fungere så får man heller kjøpe inn flere farger.
